Reese Witherspoon

  5 Hayranı Var
  •   Doğum Yeri: ABD
  •  Doğum Tarihi: 22 Mart 1976
22 Mart 1976’da Nashville, Tennessee’de dünyaya gelen ünlü yıldız 7 yaşından itibaren modellik yapmaya ve TV reklamlarında rol almaya başlar. 1991’de 14 yaşındayken “Wildflower” adlı TV filminde küçük bir rol kapan sanatçı aynı sene onu tüm dünyaya tanıtan “The Man in the Moon”da rol alır. Güzel oyuncu bu filmde hayatında ilk defa aşık olan erkeksi bir kızı canlandırır ve sinema seyircisinden ve dünyanın dört bir yanındaki eleştirmenlerden tam puan almayı başarır.

Witherspoon, liseye devam ettiği yıllarda iki önemli sinema filminde rol alır. Bunların ilki 1993 yapımı olan ve başrolünde Danny De Vito’nun oynadığı “Jack the Bear” ve ardından da bir Disney yapımı olan “A Far Off Place”de rol alır. Oyuncu ikinci filmin çekimleri için aylarca Kalahari çölünde kalmak zorunda kalır.

Witherspoon, aynı yıl CBS televizyonunda yayınlanan dizi “Return to Lonesome Dove” da ufak bir rol aldıktan sonra “S.F.W” filminde başrol kapar ve Stanford Üniversitesinde İngiliz Edebiyatı okumak için sinema kariyerine bir süre ara verir. Güzel yıldızın sinemaya tekrar dönmesi 1996 yılında Mark Wahlberg’le başrollleri paylaştığı korku filmi “Fear” ile olur. Aynı sene oyuncu başrolünü Kiefer Sutherland’la “Little Red Riding Hood” filmiyle dalga geçen “Freeway” de oynar.

1998 yılı Witherspoon’un sinema kariyeri açısından bir dönüm noktası olarak kabul edilebilir. Oyuncu ilk olarak Gene Hackman, Susan Sarandon ve Paul Newman ile “Twilight” ta rol alır. Filme gelen eleştiriler sanatçının bir sonraki filmi “Pleasentville”le karşılaştırıldığında vasat sayılabilir. Çünkü “Pleasentville”e gelen olumlu eleştirilerle oyuncu zirveye giden basamakları birer birer tırmanmaya başlar.

Güzel oyuncunun bir sonraki başrolü yönetmen Alexander Payne’nin yönettiği “Election”dır. Mathew Broderick ile oynadığı filmde öğrenci birliği başkanlığına aday olmak isteyen bir kızı canlandırdığı rol, oyuncunun bir sonraki filmi “Cruel Intentions”da canlandırdığı bakire Annette karakteriyle tam bir tezat oluşturur. Sanatçı bu filmdeki rol arkadaşı Ryan Phillippe ile 1999 yılında evlenir. Ve aynı yıl Ava Elizabeth Phillippe adında kızları dünyaya gelir.

2000 yılında “American Psycho” filminde Patrick Bateman’in çılgın kız arkadaşı rolünde izlediğimiz güzel yıldız, 2001’de “Legally Blonde” ile karşımıza çıktığında artık eleştirmenlerin en çok tuttuğu yıldızlar arasına girmiştir. Hatta güzel yıldıza filmin ikinci bölümü için teklif gelmiştir bile.

Sanatçının rol aldığı en önemli filmlerden biri olan “The Score”un 100 milyon dolara yaklaşan hasılat yapmasıyla Witherspoon artık Hollywood’un aranan oyuncuları arasında yerini almıştır.